Chudera ministerka

Autor: Matej Hospodár | 18.1.2010 o 23:00 | (upravené 18.1.2010 o 23:18) Karma článku: 23,38 | Prečítané:  9980x

Fico nemá na ministrov šťastie. Po absurdnej kreatúre Harabín na Ministerstvo spravodlivosti nastúpila ctihodná sudkyňa Petríková. Jej úlohou bolo zlepšiť katastrofálny imidž ministerstva, ktorý jej zanechal predchodca. Namiesto toho, aby budovala seriózny imidž sebe aj inštitúcii ktorú zastupuje, svojim posledným verejným vystúpením urobila pravý opak.

Pani ministerka spravodlivosti Petríková mala brífing k predraženému upratovaniu na Ministerstve vnútra. Mnohí sa mohli čudovať, prečo nie aj na tému inseminácie jalovíc na Ministerstve pôdohospodárstva. K obom témam má rovnako „blízko".

Ako sudkyňa s dlhou praxou musí vedieť niečo o skutkovej podstate. Vyučuje sa na fakulte, ktorú absolvovala. Pani ministerka pojala skutkovú podstatu predražených upratovačských služieb na Ministerstve vnútra rýdzo „odborne". Začala hovoriť o poslancovi Lipšicovi a o cene tých istých služieb v roku 1999. Nebudem k pani ministerke vulgárny a zostanem pri oslovení odborníčka. Vysvetlím.

Predstavte si odborníčku v talári, ktorá pojednáva vo veci trestného činu vraždy. Obhajca povie, že jeho mandant nemôže byť vinný, pretože aj v minulosti sa vraždilo a na vine je kriminalista, ktorý jeho mandanta usvedčil pomocou biologických dôkazov. A naša odborníčka v talári začne trestne stíhať chudáka kriminalistu, ktorý si plnil pracovné povinnosti a usvedčil vraha z trestného činu vraždy. Presne takto naša ministerka spravodlivosti vyhodnotila skutkovú podstatu.

Posielať pani ministerku opäť na fakultu, aby si problematiku doštudovala nemá význam. Pani ministerke nejde ani vyhodnotenie „dôkazov" čo je v našom prípade problematika učiva základnej školy. Pani ministerka tvrdí, že minulá vláda v roku 1999 „upratovala" za 40 centov za meter štvorcový. To samozrejme minulá vláda nemohla, lebo vtedy bola národnou menou koruna. Podľa televízneho záznamu bola cena na zmluve 12 Sk/m2 a podľa archívu NBS kurz 44,264 Sk za euro. Ak by bola pani ministerka dobrá v počtoch, zmluva by musela byť podľa jej tvrdenia na 17,70 SK/m2. A teraz učivo prvého ročníka základnej školy. 17,70 ≠ 12. Zjavne, matematika nie je silnou stránkou pani ministerky. Ak by takéto matematické výkony podávala na základnej škole, pani ministerka by ju určite neukončila. Správne malo byť, že v roku 1990 sa upratovalo za 12 Sk/m2 alebo v prepočte na vtedajší kurz za 27 centov/m2 a nie 40 centov, ako tvrdí ministerka spravodlivosti.

Rovnakým dôkazom nekompetentnosti ministerky spravodlivosti je porovnanie cien za upratovanie civilnými osobami a väzňami. Podľa nej väzni upratujú len za 19 centov/m2. Civilisti za Lipšica upratovali za 27 centov. Lenže civilisti si musia zarobiť na bývanie a jedlo. Ministerstvo spravodlivosti platí upratujúcim väzňom ubytovanie a stravu. O toľko môže byť ich cena práce „lacnejšia!. Seriózne by bolo, keby tieto náklady boli do nákladov ceny práce započítané. A čo doprava na pracovisko? Civilisti za vlastné, väzni za štátne. Myslím, že nie je potrebné pokračovať, aby som dokázal nekompetentnosť pani ministerky. To, čo chce pani ministerka porovnávať sa porovnať nedá. Respektíve dá, ak niekomu nevadí, že potom vyzerá ako idiot.

Ale prečo myšlienku upratovania Ministerstva spravodlivosti odsúdenými väzňami nerozvinúť,? Už len z recesie. Pani ministerka, chce ušetriť peniaze. Väzni by mohli na  ministerstve robiť aj administratívu. Ministerstvo by ušetrilo platy štátnych úradníkov. A prečo by väzni nemohli nahradiť aj sudcov? Taký sudca, to je asi 36000 € ročne. Väzeň to s radosťou urobí aj za desatinu, mnohokrát s rovnakou znalosťou trestného zákona. No, a čo tam ešte  robí pani Petríková? Ešte nemá za seba náhradu z Leopoldova....? Za 500 € túto funkciu vezme  ktokoľvek z ubytovaných. Ministerstvo môže ušetriť ďalších 50000 € ročne...

Ani novinári, ani opozícia, nikto nemôže zhovädiť pani ministerku Petríkovú tak, ako to dokázala ona sama. Po dnešnom brífingu to už nie je ctihodná sudkyňa, ani seriózna ministerka. Iba poľutovaniahodná chudera. Ako naša justícia.

 

 

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.


Už ste čítali?