Voľby do parlamentu ovplyvní Generálna prokuratúra

Autor: Matej Hospodár | 3.2.2010 o 18:17 | Karma článku: 21,03 | Prečítané:  3819x

Premiér Fico obvinil SDKÚ z prania špinavých peňazí. Svoje tvrdenie postavil na tom, že na nejakej Londýnskej adrese sú firmy, ktoré sú prepojené na pokladníka SDKÚ a pokladník stranu financoval. Podľa premiéra je to jasný dôkaz, že opozičná SDKÚ perie špinavé peniaze. Kauzou sa už zaoberá aj generálna prokuratúra (GP), čím nechtiac vstupuje do volieb.

Ak sa GP nepodarí kauzu uzavrieť pred voľbami, významne ovplyvní výsledky volieb v prospech SMERu, pretože podozrenie bude trvať. Ak ju uzavrie s výsledkom - pravda, výsledok bude rovnaký. Ak ju uzavrie s výsledkom - nezmysel, významne tým získa SDKÚ a SMER stratí. Ak GP bude konať rovnako pružne ako v prípade kauzy Malinová, o výsledku volieb nemôžme pochybovať.

Nebudem písať, čo má GP robiť. Chcem iba verejnosť upozorniť na skutočnosť, že zo strany premiéra Fica ide o účelové tvrdenia, ktoré sú výstupom marketingovo sofistikovanej predvolebnej kampane. Nič viac, nič menej.

1.      Premiér Fico prezentuje nejasné informácie systémom „salámovej" metódy. Kus po kúsku. Cieľom je čo najdlhšie udržať pozornosť diváka v napätí (základ komerčnej reklamnej kampane). Inak by docent trestného práva konal v zmysle zákona.

2.      Nejde mu o princíp (transparentnosť financovania politických strán), pretože by musel mať asi sto tlačoviek na tému financovanie strany SMER, SNS, HZDS. Ide jednoznačne o diskreditačnú kampaň najsilnejšieho politického oponenta - SDKÚ.

3.      Diskreditačná kampaň je strategický načasovaná pred voľbami s jasnými črtami „témy samoživiteľky" Desať rokov ho to nezaujímalo. Náhoda? Nie, účelovosť.

4.      Tvrdenia premiéra Fica majú jasné znaky manipulácie v podobe sofizmov, v našom prípade slovného a vecného sofizmu a klamov založených na induktívnom a deduktívnom dokazovaní. Tento bod rozoberiem podrobnejšie.

 

Najprv trochu teórie. Všetky pojmy boli použité premiérom Ficom v jeho tvrdeniach, preto je potrebné si ich pozorne prečítať.

Sofizmus je zdanlivo logické tvrdenie, ktoré však dospieva k neprijateľnému záveru buď svojou absurditou, alebo zámerne nesprávnym použitím pravidiel dedukcie.

Sylogizmus je forma deduktívneho úsudku, v ktorom z dvoch výrokov, (premís) subjektopredikátovej štruktúry vyplýva nový výrok (záver) tej istej logickej štruktúry.

Slovný sofizmus - zamieňa pojmy, využíva dvojzmyselnosť slov, úmyselne zamlčuje podstatné stránky, vytrhuje javy zo súvislosti, vyberá a podsúva nesprávne východiskové tézy.

Vecný sofizmus - založený na klamných predsudkoch, ktoré sú už v premisách sylogizmu, alebo v úsudkoch , o ktorých však nevieme.

Klamné predsudky - tým že niečo považuje za také, aké nie je.

Metódy dokazovania môžu byť induktívne alebo deduktívne.

Klamy v induktívnom dokazovaní - klam zo zneužitia analógie - ak veci, javy alebo činy, ktoré sú si v niečom podobné, sa termín podobnosti nahrádza termínom rovnosti.

Príklad:

Premisa 1. Fero, Mišo a Slavo sa opili. Sú to známi opilci. (pravda)

Premisa 2. malý Janko sa opil. (pravda)

Záver (klamlivý úsudok): Malý Janko je opilec. (lož)

Klamy v deduktívnom dokazovaní:

Klam z obchádzania zmyslu - vychádza z neznalosti toho, čo treba dokazovať.

Klam z nesprávneho vyvodzovania

Príklad:

Premisa 1. Ak vták lieta, hýbe sa. (pravda)

Premisa 2. Vták sa hýbe. (pravda)

Záver (klamlivý úsudok): Lieta. (lož - vylučujeme možnosť chodí, skáče, beží, stojí a šuchorí si perie...)

 

Toľko teória. A teraz príklad absurdity, ktorej sa premiér Fico dopustil tvrdením, že SDKÚ perie špinavé peniaze, lebo na nejakej adrese (v našom príklade nie je podstatná) sídlia garážové firmy, ktoré sú spojené s pokladníkom SDKÚ, ktorý financuje stranu.

Premisa 1. V Londýne sídlia firmy (pravda)

Premisa 2. Pokladník SDKÚ je spojený s garážovými firmami sídliacich na adrese v Londýne (čiastočná pravda - z niekoľko sto firiem figuruje v dvoch)

Premisa 3. Pokladník financuje SDKÚ (slovný sofizmus - zámena pojmu pôžička/dar)

Záver (klamlivý úsudok): SDKÚ perie špinavé peniaze (lož)

Máme jednu pravdu, čiastočnú pravdu, mätenie pojmov a na záver lož. Pre niekoho ani tento príklad nemusí byť na prvý pohľad zrozumiteľný, preto použijem presne takú istú štruktúru manipulácie, ale s väčším počtom právd, čiže "presvedčivejšiu". Predstavte si, čo by sa stalo, ak by o premiérovi Ficovi niekto verejne povedal: Fico perie špinavé peniaze z prostitúcie. V Bratislave bývajú prostitútky. Jeho mama býva v Bratislave. Mama mu na svadbe dala nejaké peniaze.

Premisa 1. V Bratislave bývajú prostitútky (pravda)

Premisa 2. Jeho mama býva v Bratislave (pravda)

Premisa 3. Mama mu na svadbe dala nejaké peniaze (pravda)

Záver (klamlivý úsudok): Fico periem špinavé peniaze z prostitúcie (lož)

Tri všeobecné pravdy, a predsa štvrtá, kľúčová lož! Tvrdenie, že Fico perie špinavé peniaze z prostitúcie je rovnaká lož, ako jeho tvrdenie, že SDKÚ perie špinavé peniaze. Preto chápem slová Mikuláša Dzurindu, ktorý na obvinenie premiéra Fica reagoval slovami, že je to obludné,  vykonštruované a nechutné obvinenie. Otázkou je, za ako dlho sa k rovnakému, alebo podobnému záveru dopracuje Generálna prokuratúra, a či vôbec. Mne to dlho netrvalo. Od jej  včasných záverov do značnej miery bude závisieť nielen osud SDKÚ v parlamentných voľbách, ale aj osud premiéra Fica, strany SMER a celkového vývoja našej krajiny.

Mimochodom, čakám na tlačovku premiéra Fica na tému „mýtny systém", pri ktorom tiež figurovali garážové firmy a štát túto zákazku preplatil o 6,6 miliárd korún. Len pre lepšie pochopenie je to 6600 miliónov, ktoré budeme musieť zaplatiť navyše. Zatiaľ štát a súkromná firma zdiera len dopravcov. Ale o tri roky už budú na mýte zdierať každého, kto má osobné auto a jazdí ním ďalej ako do kostola a späť.

Racionálna otázka súčasnosti znie: Je Generálna prokuratúra v službách štátu, alebo v službách jednej politickej strany? Jediný, kto môže dať odpoveď na túto závažnú otázku je ona sama.

Páčil sa Vám tento článok? Pridajte si blogera medzi obľúbených a my Vám pošleme email keď napíše ďalší článok
Pridaj k obľúbeným

Hlavné správy

DOMOV

Štyri mesiace po Kuciakovej vražde verejnosť pozná len čas úmrtia

Politici po vražde novinára odmietali odstúpiť, polícia čelila kritike za postup pri vyšetrovaní.

Podcast Dobré ráno

Dobré ráno: Kočner skončil. Aj keby ho pustili na slobodu

Čo znamená zadržanie Kočnera a Ruska.

Stĺpček Jakuba Fila

Treba to stále pripomínať, moc pochádza od občanov

Verejnosť si zrejme až časom uvedomí, že za posledné mesiace dosiahla veľmi veľa.


Už ste čítali?